Kur meklēt un kā noteikt riepas ražošanas gadu

Nereti klienti vēlas uzzināt, kad riepas ir ražotas. Šī nav nekāda slepenā informācija, kas pieejama tikai ražotājam vai riepu izplatītājam. Gluži otrādi – ikviens riepu pircējs/īpašnieks pats var pārliecināties par riepas ražošanas laiku, kas ir norādīts uz vienas no riepas sānu malām. Jautājums vietā – kā šo informāciju pareizi nolasīt?

Uz riepas sānu malas meklējiet apzīmējumu DOT (Department of Transportation), aiz kura ~ 10 burtu un ciparu kombinācijā norādīts riepas identifikācijas numurs. Tālāk ovālā rāmītī atrodama vajadzīgā 4 ciparu kombinācija, kas saīsinātā formā norāda riepas ražošanas laiku. Pirmie divi cipari parāda ražošanas nedēļu, bet otrie – pēdējos divus ciparus no ražošanas gada. Konkrētajā piemērā riepa ir ražota 2016.gada 33.nedēļā. Šī riepu marķēšanas sistēma ir spēkā no 2000.gada.

Iepriekšējā kodēšanas sistēma: tā saucamā „DOT” numura pēdējie 3 cipari nosaka ražošanas datumu. Pirmie divi cipari norāda ražošanas nedēļu, bet pēdējais cipars ir gada skaitļa pēdējais cipars. Piemērs: 369= 1999. gada 36. nedēļa. Deviņdesmito gadu riepām ir vēl papildus apzīmējums maza trīsstūra formā labajā pusē trīsciparu kodam.

Cik ilgi no ražošanas brīža riepa ir uzskatāma par derīgu?
Riepa nav pārtikas produkts, tāpēc nekur uz riepas neatradīsiet derīguma termiņu, tikai ražošanas gadu. Nebūs arī tā, ka gadu “vecu” riepu var saukt par vecu. Šeit ir jāņem vērā vairāki apstākļi:

1.loģistika. Kamēr riepa no rūpnīcas nonāk līdz izplatītājam var paiet sākot no dažām nedēļām līdz pat vairākiem mēnešiem.
2.riepu uzglabāšana. Ja riepas tiek glabātas sausā, vēsā noliktavā un pareizi izvietotas, tās spēs saglabāt savas labās īpašības vairākus gadus pēc ražošanas. Un attiecīgi otrādi.

Apmeklējot ražotāju rīkotos seminārus  jautājums par riepu “vecumu” vienmēr ir aktuāls.
Atbilstoši GoodYear, Continental, Hankook un Michelin pārstāvju atbildēm, pie kuriem pieturamies arī mēs, pareizi uzglabātas, kvalitatīvas Eiropas riepas atbilst jaunu riepu specifikācijai 4 gadus no ražošanas brīža. Savukārt riepas kalpošanas ilgums var sasniegt 10 gadus. Tātad specializētajos veikalos(kur riepas uzglabā pareizi) droši var iegadāties riepas līdz 4 gadus vecu DOT,  atlikušais laiks ir domāts lai riepa kalpotu

Būtu jāievēro!!!! 

Riepu vecums ietekmē riepu cietību, līdz ar to vecākām riepām pat pie atbilstoša protektora dziļuma saķere var būt pat par 30% sliktāka riepu gumijas cietības dēļ. Visspilgtāk šī atšķirība izpaužas pie zemām temperatūrām, tātad – ziemas riepām šo parametru vajadzētu ievērot.

Michelin riepu testos tika pierādīts, ka ekspluatācijā esošas riepas noveco 18 reizes ātrāk nekā tādas pašas riepas atrodoties noliktavā!